Wyruszmy w podróż do bajkowej krainy Puchatka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

J.Korczak

 
Jesteśmy niepublicznym przedszkolem o profilu artystyczno – językowym.      

Każdego dnia dążymy do stymulowania naturalnej twórczości dzieci poprzez zabawę oraz zajęcia ukierunkowane na rozwój artystyczny.                                                          Na kartach historii naszego przedszkola zapisały się liczne występy sceniczne, bogate w iście bajkową oprawę artystyczną.                                                           

W naszym przedszkolu dzieci rozwijają także swoje umiejętności swobodnego porozumiewania się w języku angielskim oraz hiszpańskim.    

Tworzymy i realizujemy projekty, które dają mnóstwo radości naszym wychowankom. Nasza działalność artystyczna trwa od 2012 roku.                                                              Od tamtej pory do dnia dzisiejszego przedszkole wystawiło około 45 przedstawień teatralnych i spektakli muzycznych. 

Współpracują z nami m.in.:

– Miejski Dom Kultury w Rumi,

– Dom Kultury Janowo.

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,

– Miasto Gdynia,

– Marynarka Wojenna w Gdyni,

– Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie,

– Urząd Miasta Rumia.

Dzięki owocnej współpracy z różnymi instytucjami społecznymi posiadamy duże zaplecze techniczne jak i artystyczne dla naszych podopiecznych.


Prowadzone w naszym przedszkolu zajęcia z edukacji artystycznej przygotowują dzieci do występów scenicznych. O stroje szyte na miarę dba w każdym szczególe nasza krawcowa Pani Lidia. Oprawę artystyczną oraz kreacje projektuje Pani dyrektor Elżbieta Muszyńska, która tworzy i koordynuje wszystkie twórcze przedsięwzięcia w naszym przedszkolu. Pani dyrektor aktywnie uczestnicząc w projektach, zwraca szczególną uwagę na ich estetykę. Scenariusze przedstawień są ukierunkowane na indywidualny rozwój artystyczny dziecka wykorzystując jego osobisty potencjał. Skrupulatnie przygotowany scenariusz, dopracowany z dbałością o szczegóły ma odzwierciedlenie w efekcie końcowym naszych przedstawień artystycznych.

Charakterystyczną tradycją „Puchatka” jest coroczny musical charytatywny. Każdego roku przedszkolaki wystawiają muzyczny spektakl, aby zaangażować się w pomoc charytatywną.  W 2019 roku na scenie Domu Kultury Janowo wystawiony został musical „Calineczka”, a wszystkie zebrane datki zostały przekazane do Fundacji Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva.

W latach 2013-2014 realizowaliśmy projekt pt. „Smok Wawelski” , którego kontynuacja nastapiła w 2017 i 2019 roku. W trakcie realizacji projektu dzieci poznawały legendy, brały czynny udział w przedstawieniach teatralnych i muzycznych. Jako placówka o profilu artystycznym staramy się przekazywac róweniż wiedzę o Polsce w atrakcyjny dla dzieci sposób.

W latach 2017-2018 przeprowadzony został projekt pt. „Suita Kaszubska”.                   Wykorzystanie tradycyjnych utworów muzycznych zawartych w tym projekcie edukacyjnym umożliwiło dzieciom dokładne zaznajomienie się z kulturą regionu w którym mieszkają.

Korzystając z bogactwa kulturowego naszego regionu, połączyliśmy projekt Suity Kaszubskiej z nowatorskim spektaklem o Złotej Rybce. Musical oparty na znanej bajce, poszerzony o własną interpretację dał początek pięknej historii, która rozgrywała się na bliskich naszemu sercu terenach. W przedstawieniu wykorzystaliśmy oryginalne stroje kaszubskie i krakowskie, które ubogacają naszą przedszkolną garderobę.

 

Wszystkie występy przedszkolaków na długo pozostają w naszej pamięci. Przeglądając fotografie minionych wydarzeń wracamy pamięcią do tych najbardziej barwnych wystąpień, które nadal wywołują w nas piękne emocje. Do takich, bez wątpienia, możemy zaliczyć musical „Kopciuszek”. Wszystkie dziewczynki wystąpiły w nim w sukniach szytych na miarę. Natomiast  pantofelki dla Kopciuszka przyleciały do nas z Anglii. Musical był również wystawiony dla uczniów Szkoły Ekologicznej w Rumi.
Tworząc scenariusze opieramy się na tradycyjnych bajkach. Do każdego scenariusza tworzymy unikalną interpretację wykorzystując własne, kreatywne pomysły.

W naszym przedszkolu, oprócz wystawianych musicali, cyklicznie odbywają się uroczystości tj.: Pasowanie na Przedszkolaka, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny oraz Zakończenie Roku. Przez cały okres działalności naszego przedszkola wielokrotnie nawiązywaliśmy współpracę z różnymi instytucjami, uczestnicząc w licznych konkursach i eventach. 

Nasze Przedszkole w roku 2017 oraz 2018 zdobyło 1 miejsce w Plebiscycie Dziennika Bałtyckiego na Najlepsze Przedszkole w Rumi. 
Z tej okazji odbyła się uroczystość, podczas której dzieci miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności.

 W 2019 roku obchodziliśmy 10 lecie pracy przedszkola. Uroczystość 10-lecia została wzbogacona o występy artystyczne naszych przedszkolaków.

Po zakończeniu części oficjalnej, rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w balu zorganizowanym przez firmę Just Dance, z którą współpracujemy przy różnego rodzaju przedsięwzięciach.

W 2019 roku powstał musical charytatywny pt. „Królowa Śniegu” Przedstawienie miało na celu połączenie akcji charytatywnej wraz z uroczystymi obchodami Dnia Babci i Dziadka.         

W musicalu zaprezentowano najnowsze i najbardziej rozbudowane układy taneczne. Spektakularny taniec z kulami śnieżnymi wzbudził zachwyt publiczności.

W 2016 roku grupa 4-latków z naszego przedszkola wystąpiła na scenie

Akademii Muzycznej w Wejherowie ze spektaklem  „Rozterki Amelki”.

Jako najmłodsi uczestnicy konkursu regionalnego zaprezentowaliśmy sztukę

dotyczącą zdrowego odżywiania.

 

W roku 2017 i 2018 wzięliśmy udział w Ogólnopolskim konkursie „Manewry Artystyczne” w którym przedszkolaki zaprerezentowały Suitę Kaszubską w Gdyni oraz w Kołobrzegu. Nasze przedszkolaki były najmłodszymi uczestnikami konkursu w historii festiwalu. Przyszło nam konkurować z zespołami w kategorii wiekowej do lat 16. Konkurs składał się z 3 etapów, a wzięło w nim udział 1500 dzieci. Zdobyliśmy II Miejsce w Polsce w 2017roku, docierając do finału, który wygrała grupa gimnazjalna w wieku 16lat. Natomiast w 2018 roku na zaproszenie organizatorów, wybraliśmy się do Kołobrzego, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie.

Występ Suita Kaszubska został również zaprezentowany przez nasze przedszkolaki na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Było to duże przeżycie dla naszych wychowanków, ponieważ podróż do stolicy odbyła się na pokładzie samolotu. Całość podróży została sfinansowana przez przedszkole. Występ naszych podopiecznych  zapisał się również na stronach publikacji książkowej ”Tańce Ludowe”.

Rok 2018 przyniósł również nominację do Kołobrzegu, gdzie dzieci otrzymały wyróżnienie.

z Okazji obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej wystąpiliśmy pod patronatem 3Flotylli Okrętów z im. kmdr. B. Romanowskiego.

Sukcesem 2019 roku było zajęcie I miejsca w konkursie „ Smyki tańczą do klasyki”. Dziewczynki z najstarszej grupy przedstawiły 6 minutowy układ tańca klasycznego, którym skradły serca jury.

W przedszkolu dzieci uczą się języka angielskiego oraz hiszpańskiego. Program edukacyjny dostosowany jest do wieku przedszkolaków. Język angielski prowadzony jest metodą „Akcja na minutę”. Metoda ta polega na systematycznych akcjach podczas zajęć, które wpływają na koncentrację i pamięć. Profil językowy w naszym przedszkolu realizujemy z takim samym zaangażowaniem jak program artystyczny.Dzięki temu, dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe, ucząc się swobodnego porozumiewania w dwóch językach obcych. Nasza kadra dokłada wszelkich starań aby doskonalić umiejętności poznawcze, wykorzystując naturalną ciekawość dzieci.Stosujemy metody motywacyjne pozytywne, wzbudzając poczucie sukcesu, akceptacji oraz bezpieczeństwa.

Prowadzimy również zajęcia mające na celu pogłębienie wiedzy o otaczającym nas świecie. Realizujemy program pt. „Przez Świat długi i szeroki”. 
Dzieci przez okres 8 tyg. w okresie  wakacyjnym podróżują po różnych krajach poznając ich kulturę, kuchnię i język.

Oprócz zajęć artystycznych i językowych przedszkole skupia się również na działalności przyrodniczej i ekologicznej. Prowadzimy różnego rodzaju ekperymenty, również na świeżym powietrzu.

Zajęcia dodatkowe są zaplanowane w taki sposób aby nie kolidowały z nauką i zabawą. Przedszkole dba, by dzieci miały czas na swobodną zabawę, która w wieku przedszkolnym jest bardzo ważna.

Aktywność fizyczna w wieku przedszkolnym jest bardzo ważna. Codziennie wychodzimy na spacery do parku ,na  ,place zabaw oraz boisko szkolne. Dzieci uczestniczą w róznego rodzaju grach i zabach ruchowych spędzając czas na świeżym powietrzu.

Nasze przedszkolaki dużo podróżują- także w miejsca związane ze sztuką.  Oprócz wycieczek po Trójmieście i Kaszubach, wybieramy się na dalsze wycieczki tj. zabytkowy zamek w  Malborku. Często odwiedzamy też teatry i filharmonie, co znacznie wspiera proces edukacji artystycznej.

Przedszkole udziela się lokalnie. Dzieci biorą udział w wycieczkach w głąb naszej najbliższej społeczności- do bibliotek, kin, policji, sklepów, straży pożarnej, poczty itp.

Regularnie organizujemy zbiórki na rzecz Hospicjum (Bursztynowa Przystań),oraz schronisk- Dąbrówka i Ciapkowo. Wspieramy także Fundacje VIVA i Dobre Zwierzęta.

W Puchatku staramy się przekazać dzieciom naszą polską tradycję. Co roku, przed świętami Wielkanocnymi oraz Bożego Narodzenia, organizowane są warsztaty z rodzicami. W tym czasie pracownicy przedszkola, dzieci i ich rodzice mogą spędzić czas razem, szykując ozdoby świąteczne. Organizujemy również przedszkolną Wigilię oraz inne święta tradycji polskiej.

Każdego roku obchodzimy Święto Niepodległości. Każdy przedszkolak poznaje symbole narodowe aby mógł zrozumieć polską tradycję, historię i kulturę określającą jego tożsamość.

W 2020 roku w drugiej edycji etapu Ogólnopolskiego plebiscytu otrzymaliśmy prestiżową nagrodę ORŁY Edukacji Laureat Konkursu 2020 jako najlepsze Przedszkole w Rumi. Otrzymaliśmy również nagrodę ORŁY Edukacji Gold 2020 . Jest to najwyższa nagroda w dziedzinie edukacji Złote Orły przyznawana najlepszym Przedszkolom oraz Szkołom na terenie Polski.

Zaliczamy się do niewielkiego grona najlepszych Przedszkoli w Polsce.
Nagroda Orły Edukacji Gold  została  przyznana za wkład edukacyjny oraz artystyczny .
Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Językowe Puchatek znalazło się w 3,9% najlepszych przedszkoli oraz szkół  w całej Polsce.

Przedszkole „Puchatek” jest moją ogromną pasją. Dzieciom staram się przekazać zamiłowanie do sztuki za pomocą różnych środków artystycznego wyrazu. Ciepłe i pełne sympatii relacje z przedszkolakami dają mi dużo radości i satysfakcji z prowadzenia przedszkola o profilu artystyczno-językowym.

 

Pozdrawiam serdecznie
 Elżbieta Muszyńska
Dyrektor
Niepublicznego Przedszkola Artystyczno-Językowego „Puchatek